Divă mondială din România! Povestea incredibilă a artistei care a cucerit scena de la Scala la doar 23 de ani

Ultima actualizare:

Puțini români mai cunosc astăzi povestea fascinantă a Elena Theodorini, artista care a ajuns să fie considerată „ultima mare divă a secolului al XIX-lea” și prima divă a României. Născută la 25 martie 1857, la Craiova, într-o familie în care teatrul și muzica erau la ordinea zilei, destinul ei părea deja trasat.

Elena Theodorini / foto: via Historia
Elena Theodorini / foto: via Historia

Tatăl, Theodor Theodorini, și mama, Maria Stavrescu, erau actori, iar talentul artistic se regăsea în întreaga familie, inclusiv la verișoara ei, celebra Aristizza Romanescu, potrivit Historia. 

Încă din copilărie, Elena a fost atrasă de muzică, începând lecțiile de pian la doar șase ani, iar talentul ei ieșit din comun avea să o ducă foarte repede dincolo de granițele României.

Copilul-minune care a ajuns pe cele mai mari scene ale lumii

La doar 14 ani, obține o bursă și pleacă la Milano, unde este admisă la Conservator, studiind canto și pian între 1871 și 1874. Debutul oficial vine în 1877, în opera „Maria di Rohan” de Gaetano Donizetti, iar succesul nu întârzie să apară.

Inițial contralto, trece ulterior la registrul de mezzosoprană și începe să urce pe scene importante din Italia, în orașe precum Livorno, Pisa, Torino sau Florența. Momentul definitoriu al carierei sale are loc în 1880, când interpretează rolul Margaretei din „Faust” pe scena celebrului Teatro alla Scala, devenind prima artistă din România care ajunge acolo.

În doar câteva luni, susține aproximativ 30 de spectacole și participă la două premiere mondiale, consolidându-și statutul de vedetă internațională.

Faima peste ocean și gloria absolută

Succesul obținut în Italia îi deschide rapid porțile marilor scene internaționale, iar în 1882 este invitată să cânte la Teatro Colón, unul dintre cele mai prestigioase teatre din lume, alături de tenorul Francesco Tamagno.

De-a lungul carierei, a cântat în Europa, America Latină și pe alte continente, fiind adorată de public în țări precum Franța, Spania, Portugalia sau Rusia.

În paralel, a revenit constant în București, unde a debutat în același an 1877, pe scena Teatrului Național, în „Rigoletto” de Giuseppe Verdi, și unde a interpretat ulterior roluri memorabile în „Aida”, „Trubadurul”, „Hughenoții” sau „Faust”.

Publicul o aprecia pentru forța interpretării și prezența scenică, iar reputația ei a crescut constant, transformând-o într-un nume important al operei internaționale.

A avut parte de un final discret

După 1900, artista s-a dedicat formării noilor generații, predând la Paris, Buenos Aires, Rio de Janeiro și București, unde a pus bazele unor instituții importante, precum Academia Lirică Română sau Academia Națională de Lirică.

A colaborat cu nume mari ale epocii, printre care și Hariclea Darclée, contribuind la dezvoltarea școlii de canto românești la nivel internațional.

Deși a avut o carieră impresionantă, cu peste 40 de opere și operete în repertoriu, din vocea ei s-a păstrat doar un singur fragment, insuficient pentru a reda pe deplin calitățile care au făcut-o celebră. Elena Theodorini s-a stins din viață la 27 februarie 1926, la București, lăsând în urmă o poveste spectaculoasă și o moștenire artistică remarcabilă.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Președintele Nicușor Dan, declarații comune cu Zelenski  FOTO: Inquam Photos / Octav Ganea
image png
casa poporului ora pamantului 2019 jpeg
Raed Arafat conferinta dupa explozia blocului din Rahova  Foto Inquam Photos  Octav ganea (2) jpg
cocoparisienne water 3853492 jpg
restaurant istock jpg
joe si jill biden foto instagram png
3 gresie 135668507 jpg jpeg
image
image